Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

43o Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας – 2020

Τις 275 έφτασαν οι αιτήσεις για το Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα του 43ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Σε πείσμα των συνθηκών που επικράτησαν λόγω της πανδημίας του Covid-19, περισσότερες από ποτέ υπήρξαν οι αιτήσεις συμμετοχής για το 430 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα του Φεστιβάλ Δράμας, οι οποίες έφτασαν τις 275 έναντι των 240 του 42ου Φεστιβάλ.

To νέο αυτό ρεκόρ για το φεστιβάλ, φανερώνει την σταθερά ανοδική πορεία παραγωγής της Ελληνικής ταινίας μικρού μήκους, και, ειδικά στην δεδομένη συγκυρία, την ανάγκη των νέων κινηματογραφιστών να εκφραστούν καλλιτεχνικά σε ένα πρωτόγνωρο σκηνικό.

Ο νέος καλλιτεχνικός διευθυντής Γιάννης Σακαρίδης και οι συνεργάτες του νοιώθουν την ανάγκη να ευχαριστήσουν τους Έλληνες μικρομηκάδες για την αθρόα συμμετοχή τους στην διοργάνωση και ανυπομονούν να τους υποδεχθούν στη Δράμα.

Στις 275 αιτήσεις συμμετοχής του 43ου θεσμού μετείχαν 153 ταινίες μυθοπλασίας, 53 ντοκιμαντέρ, 51 πειραματικές ταινίες και 10 κινούμενα σχέδια. Από τους 285 σκηνοθέτες που υπέβαλαν συμμετοχή οι 193 (67,72%) ήταν άντρες και οι 92 (32,28%) γυναίκες. Το Φεστιβάλ Δράμας, ο «φυσικός» χώρος της ταινίας μικρού μήκους και αποδέκτης της συνολικής ετήσιας ελληνικής παραγωγής, είναι εδώ για να αναδείξει τα νέα κινηματογραφικά ταλέντα εν τη γενέσει τους αλλά και να ενθαρρύνει την δημιουργία της ταινίας μικρού μήκους ως αυτόνομη κατηγορία που αφορά δημιουργούς κάθε ηλικίας, και θα βρίσκεται πάντα αρωγός και υποστηρικτής της.

Από το σύνολο των ταινιών που κατατέθηκαν αρχικά στο 43ο Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα, προκρίθηκαν 34 ταινίες.

Η προκριματική επιτροπή απαρτίστηκε από τους: Σοφία Εξάρχου σκηνοθέτιδα, παραγωγό, Γιώργο Μακρή ηθοποιό, σεναριογράφο, Αφροδίτη Νικολαϊδου επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, Παναγιώτη Φαφούτη σκηνοθέτη, παραγωγό και τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Φεστιβάλ Δράμας, σκηνοθέτη και παραγωγό Γιάννη Σακαρίδη.

43ο Εθνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα (2020)

1. GOADS της Baglanea Iris, με υπόθεση, 15′
2. PASHKA του Lipe Oltjon, με υπόθεση, 22′
3. MARE NOSTRUM του Αναγνώστου Δημήτρη, με υπόθεση, 26′
4. HAPPY της Αναστασοπούλου Γιούλης, με υπόθεση, 8′
5. ΙΣΚΙΩΜΑ του Γεραμπίνη Κώστα, με υπόθεση, 15′
6. ΤΟΠΙΟ ΜΕ ΚΑΛΥΒΑ ΚΑΙ ΔΑΣΟΣ του Δούλη Ηλία, πειραματική, 3′
7. ΒΟΥΤΑ του Ζάχου Δημήτρη, με υπόθεση, 18′
8. ΤΕΟ, Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ του Καρτέρη Χρήστου, ντοκιμαντέρ, 14′
9. ΚΑΡΤ-ΠΟΣΤΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ της Κατερινοπούλου Αφροδίτης, με υπόθεση, 23′
10. ΣΕΒΑΡΑΜΠΕΣ του Κόντος Τζόρτζ, κινούμενα σχέδια, 11′
11. FIAT LUX του Κορακιανίτη Γιώργου, με υπόθεση, 10′
12. Ηρώ /he.ro:/ του Κουκιά-Παντελή Αλέξη, με υπόθεση, 15′
13. ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ της Κούρτη Δέσποινας, με υπόθεση, 18′
14. ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ της Κρατίδη Αναστασίας, με υπόθεση, 24′
15. 54 / Η ΤΥΦΛΗ ΧΕΛΩΝΑ ΚΙ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ της Μαργάρα Ισαβέλλας, με υπόθεση, 13′
16. MADONNA F64.0 του Μαρκουλάκη Σταύρου, με υπόθεση, 17′
17. ΤΕΡΜΑ του Μουτσιάκα Δημήτρη, με υπόθεση, 17′
18. ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΩ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ του Μπόλντα Ντάνιελ, με υπόθεση, 17′
19. DAKAR του Μωραϊτίδη Στέλιου, με υπόθεση, 12′
20. ΧΑΝΣΕΛ της Παπαγεωργίου Βίβιαν, με υπόθεση, 17′
21. ΑΝΑΠΑΥΣΙΣ του Παπαγιαννόπουλου Δημήτρη, με υπόθεση, 17′
22. ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ του Παπαδάκη Μάνου, με υπόθεση, 26′
23. ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ του Πάστρα Νίκου, με υπόθεση, 13′
24. BELLA της Πετράκη Θέλγιας, ντοκιμαντέρ, 24′
25. PREMIER AMOUR του Ραφτογιάννη Χάρη, με υπόθεση, 15′
26. ANTIVIRUS της Σίμα Αναστασίας, με υπόθεση, 15′
27. ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΝ του Σκούρα Αλέξανδρου, με υπόθεση, 19′
28. Ο ΤΡΟΧΟΣ του Στεφανάκι Γιάννη, κινούμενα σχέδια, 4′
29. QUALIA του Ταταύλαλη Θανάση, με υπόθεση, 17′
30. DEAR JOEL του Τρουμπούκη Θανάση, ντοκιμαντέρ, 18′
31. ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ του Τσιμπίνη Θανάση, με υπόθεση, 17′
32. ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ του Χαραμουντάνη Κωστή, πειραματική, 7′
33. ΤΟ ΜΑΟΥΣ ΣΤΟΡΥ του Χρηστίδη Μιλτιάδη, με υπόθεση, 15′
34. Η ΚΛΗΣΗ του Ψαρά Μάριου, με υπόθεση, 10

ΧΑΜΑΜ της Βαρβάρας Δούκα, με υπόθεση, 20′ (Εκτός συναγωνισμού)