Διεθνές Animation Πρόγραμμα 2022

45o Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Στο Διεθνές Animation διαγωνίζονται 20 ταινίες – ανάμεσα τους 3 Ελληνικές: «Η αξιότιμη κυρία Λιέν Μουρλέν» της Ελένης Ξουπά, «Ενδιάμεσα» της Έφης Παππά και  «Μια νύχτα στο νεκροταφείο» του Στέλιου Πολυχρονάκη.

Την κριτική επιτροπή του Διεθνούς Αnimation απαρτίζουν οι:

Sperer Sebastien, Μέλος του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κινουμένων Σχεδίων του Annecy.
Μαρία Ανεστοπουλου, Διευθύντρια προγράμματος του Platforma Video και του  Φεστιβάλ Animasyros.
Παναγιώτης Κυριακουλάκος, Επίκουρος Καθηγητής Πληροφορικής Κινηματογραφίας (Πανεπιστήμιο Αιγαίου) και παραγωγός οπτικοακουστικών και διαδραστικών έργων.

Όπως σημειώνει ο υπεύθυνος του προγράμματος Σπύρος Σιάκας “Η επιλογή των ταινιών έγινε με γνώμονα, από τη μια μεριά, τον πλουραλισμό και την ποικιλία των τεχνικών δημιουργίας και, από την άλλη, την ιδιαίτερη προσέγγιση και την ανάδειξη συναισθημάτων και καθημερινών καταστάσεων μέσα από διαφορετικές και, πολλές φορές, απροσδόκητες οπτικές γωνίες. Σε αυτό το πλαίσιο, το πρόγραμμα δομείται από ταινίες με τεχνικές δισδιάστατου και τρισδιάστατου, stop motion και computer animation σε θεματολογίες που προσεγγίζουν τόσο ανθρώπινες σχέσεις όσο και σημαντικά ζητήματα του πλανήτη μας, αναδεικνύοντας ποικίλα και περίπλοκα συναισθήματα. Βασικός στόχος είναι η ενεργή συμμετοχή του κοινού της Δράμας στην θέαση των ταινιών animation, μπαίνοντας στον κόσμο των ιστοριών και κατανοώντας σε βάθος της αρχές αυτής της μορφής τέχνης”.

Ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας Γιάννης Σακαρίδης, και ο πρόεδρος του Φεστιβάλ Γιώργος Δεμερτζής, με χαρά ανακοινώνουν ποιοί προκρίνονται στο Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα:

01 Spirit of the forest, Nandini Rao -Nipura Rao -Kalp Sanghvi (Iνδία)
12 Brother nature,  Sophie Bird  (Ηνωμένο Βασίλειο)
03 Hi! How are you?, Gaia Grandin-Mendzylewski (Γαλλία)
04 Idodo, Ursula Ulmi (Eλβετία)
05 Farm well,  Pepijn Robben-Lucas De Man (Oλλανδία)
06 Mouse house, Timor Leder (Σλοβενία)
07 The perfect fit,  Meinardas Valkevicius (Λιθουανία)
08 Autosaurus rex, Marcel Barelli (Eλβετία)
09 Gut feelings, Vanesa S. Valliere – John Gregorio (HΠΑ)
10 Miriam, Radu Nicolae (Ρουμανία)
11 The incredible Mrs Lien Mourlen (Η αξιότιμη κυρία Λιέν Μουρλέν)  Eλένη Ξουπά (Ελλάδα)
12 Meal on the plate, Chenglin Xie (HΠΑ)
13 Hysteresis, Robert Seidel (Γερμανία)
14 Little smasher, Gilles Cuvelier (Γαλλία)
15 Bardo, Aisling Conroy (Ιρλανδία)
16 In between (Ενδιάμεσα), Έφη Παππά (Eλλάδα)
17 The garbage man, Laura Goncales (Πορτογαλία)
18 The pink jacket, Monika Santos (Πορτογαλία)
19 My father’s damn camera!, Milos Tomic (Σλοβενία)
20 A night at the cemetery (Μια νύχτα στο νεκροταφείο), Stelios Polychronakis (Ελλάδα)