Tag Archive for: Διαγωνισμός

Αποτελέσματα 13oυ Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών «Cinema… διάβασες;»

Αποτελέσματα 13oυ Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών «Cinema… διάβασες;»

o DISFF συμμετείχε στη διοργάνωση του Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema… διάβασες;;» καθώς και στην Κριτική Επιτροπή αξιολόγησης των μαθητικών ταινιών που φέτος έφτασαν τις 204, μεταξύ των οποίων 108 μυθοπλασίας, 31 animation και 65 τεκμηρίωσης. Συμμετείχαν επίσης 59 κινηματογραφικές αφίσες και 40 μουσικές συνθέσεις.

To «Cinema… διάβασες;;» δίνει την ευκαιρία σε μαθητές/τριες νηπιαγωγείων, δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων, γενικής και ειδικής εκπαίδευσης, και σχολείων δεύτερης ευκαιρίας, της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας να εκφραστούν καλλιτεχνικά, να γίνουν δημιουργοί, να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης και να καλλιεργήσουν δεξιότητες οπτικοακουστικής παιδείας. Το θέμα της ταινίας μικρού μήκους είναι ελεύθερη επιλογή των δημιουργών, μαθητών και εκπαιδευτικών.

Το DISFF συνδιοργανώνει το Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Cinema… διάβασες;;» μαζί με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το ΕΚΟΜΕ, τη Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης της Προεδρίας της Κυβέρνησης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και την Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο –Σπίτι της Κύπρου.

Οι κατηγορίες βράβευσης και τα αντίστοιχα βραβεία είναι:

ΒΡΑΒΕΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

1ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Κοντέινερ»  – Νηπιαγωγείο Κοντακαιίκων Σάμου

2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Η ανάποδη ταινία»- Συστεγαζόμενο Νηπιαγωγείο Babyland (Βόλου)

3Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Το φαινόμενο της πεταλούδας» – 1ο Νηπιαγωγείο Αγίας Μαρίνας Ηρακλείου

1ο Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Ένα παράθυρο μικρό» – Νηπιαγωγείο Κληματιάς Ιωαννίνων

2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Να μ’ αγαπάς» – 22ο Νηπιαγωγείο Χανίων

1ο Βραβείο animation:
«Το όνειρο της αγάπης» – 6ο Νηπιαγωγείο Χώρας Νάξου

2ο Βραβείο animation:
«Κυκλοφορώ έξυπνα στην πόλη μου» – 1ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου

3ο Βραβείο animation (ισοτίμως):

  • «Είμαστε ό,τι τρώμε» – 1ο Νηπιαγωγείο Καλλονής Λέσβου, 1ο Νηπιαγωγείο Προσοτσάνης Δράμας, 5ο Νηπιαγωγείο Δράμας
  • «Ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα» – 14o Νηπιαγωγείο Πτολεμαΐδας Κοζάνης, 15o Νηπιαγωγείο Πτολεμαΐδας Κοζάνης, 2ο Δημοτικό Σχολείο Λευκάδας

ΔΗΜΟΤΙΚΑ

1Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Ο πόλεμος της ψείρας»- 10ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης Θεσσαλονίκης

2ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Γυριστό κεφάλι;»- 3/θέσιο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Αθηνών, 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών-Γεννάδειο, ΓΕΛ Καρέα Αττικής

3ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):

  • «Μια νύχτα στο μουσείο» – 2ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας
  • «Ντετέκτιβ Φυς –Το μυστήριο του χαμένου τρόπαιου» – 3o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

Έπαινοι μυθοπλασίας:

  • «Μαύρο πουλάκι» – Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας Ημαθίας
  • «Avanti Maestro!» – 2ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου

1ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Οι Σεισμοπροστάτες» – 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγριάς Βόλου

2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Για να φτάσεις ψηλά» – 3o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

3ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Είμαστε εσύ» – 10ο Δημοτικό Σχολείο ΞΑΝΘΗΣ

1ο Βραβείο animation (ισοτίμως):

  • «Ζωντανεύοντας τη Guernica του Picasso» – Πρότυπα Εκπαιδευτήρια ΑΦΩΝ Μαλτέζου Αργολίδας
  • «Μην αφήνεις κανέναν να σου ραγίσει την καρδιά…» – Εκπαιδευτήρια Ανδρεάδη Θεσσαλονίκης

2ο Βραβείο animation:
«Elizabethan Theatre» – 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού

3ο Βραβείο animation:

«Νικηταράς Αθάνατος» – 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

1ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Αλισάχνη: η γοργόνα που καθάριζε τις θάλασσες» – Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Σικίνου

2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Με τον τρόπο του Γ.Σ.-Γ. Σεφέρη»  – 1ο Γυμνάσιο Καβάλας

3Ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):

  • «Άμα σπάσει το γυαλί…» – 1ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής Αττικής
  • «Όταν ανοίξεις τα μάτια σου» – 2o Ημερήσιο Γυμνάσιο Βριλησσίων Αττικής
  • «Πίσω από το βλέμμα του» – 6ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου

1ο Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως):

  • «Η πλάβα του Αξιού και Θερμαϊκού κόλπου» – 1ο Γυμνάσιο Χαλάστρας Θεσσαλονίκης
  • «Μνήμες 1922» – Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα

2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Η Ιστορία στα πόδια μας» – 6ο Γυμνάσιο Χανίων

3ο  Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως):

  • «Λήμνος 1968 – Η χρονιά του μεγάλου σεισμού» – 1ο Ημερήσιο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου
  • «Το ταξίδι του θεάτρου Σκιών» – Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα

1ο Βραβείο animation:
«Οι Σειρήνες τραγουδούν ακόμη» – Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αθηνών

2ο Βραβείο animation:
«Γούτου Γουπατού» – Γυμνάσιο Ποδοχωρίου Καβάλας

ΛΥΚΕΙΑ

1Ο Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):

  • «Arbeit Macht Frei»- Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα
  • «Patisserie» – Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα

2Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
|«2054, Μάϊος»- ΓΕΛ Αγίας Τριάδας Άργους

3Ο Βραβείο μυθοπλασίας:
«Μήνυμα έστειλες;» – Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Νέας Σμύρνης

1ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Για τον Τζίγκα» – 2ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών Πέλλας

2ο  Βραβείο τεκμηρίωσης (ισοτίμως):

  • «Ας αλλάξουμε το σύνθημα» – Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
  • «Χορεύοντας για τις χαμένες πατρίδες» – Μουσικό Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Κορίνθου

3ο  Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Ποτέ ξανά» – Μουσικό Σχολείο Καβάλας

ΚΥΠΡΟΥ

1o Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Απο-θήκες Πολιτισμού» – Γυμνάσιο Αγλαντζιάς Λευκωσίας

2o Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Αποτυπώματα ΨΥΧΗΣ» – Β΄ Δημοτικό Σχολείο Δρομολαξιάς Λάρνακας

Έπαινος μυθοπλασίας:
«Αόρατες» – Περιφερειακό Λύκειο Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου Λεμεσού

ΟΜΟΓΕΝΕΙΑ

Βραβείο μυθοπλασίας:
«Ασυμπτωματικοί»- Ελληνικό Γυμνάσιο – Λύκειο Bielefeld Γερμανίας

ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ

Βραβείο μυθοπλασίας (ισοτίμως):

  • «Για μια κορδέλα κόκκινη» – ΕΝΕΕΓΥΛ Φλώρινας
  • «Όνειρα σε μια βαλίτσα» – Δημόσιο Ειδικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

Βραβείο τεκμηρίωσης:
«Ηχηρή η φωνή της σιωπής μου» – Σχολή Κωφών (Γυμνάσιο) Λευκωσίας “Γεώργιος Μάρκου”

Βραβείο animation:
«Οι περιπέτειες του Super Sketch» – ΕΝΕΕΓΥΛ Κορωπίου

ΣΔΕ

Βραβείο μυθοπλασίας:
«Όλα θα πάνε καλά» – Σ.Δ.Ε. Νιγρίτας

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

Έπαινος:
«Ζητείται η Ελπίς. Η ιστορία μιας κούκλας που την έλεγαν Ελπίδα» – Δημοτικό Σχολείο Ξυλοτύμβου Α Λάρνακας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ

Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση:

Ισοτίμως:

«Εμένα με νοιάζει»,  Εκπαιδευτήρια (δημοτικό) Ζαγοριανάκου Αττικής
«Η γη είναι το σπίτι μας», Α’ Δημοτικό Σχολείο Χλώρακα – Αγίου Νικολάου (Πάφου)

Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ισοτίμως:

«Αλισάχνη: η γοργόνα που καθάριζε τις θάλασσες», Γυμνάσιο Σίκινου με λυκειακές τάξεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1o Βραβείο, Ισοτίμως:

Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο BABYLAND Βόλου (για τη μουσική της ταινίας «Η ανάποδη ταινία»)
8ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας (για τη μουσική της ταινίας «Δεν είσαι μόνος»)
Εκπαιδευτήρια (Δημοτικό Σχολείο) «Ο Απόστολος Παύλος» Θεσσαλονίκης (για τη μουσική της ταινίας «Η γλώσσα της αγάπης»)

Ειδικό Βραβείο ηχητικής κάλυψης ταινίας : 10ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης Θεσσαλονίκης (για τη μουσική της ταινίας «Ο πόλεμος της ψείρας»)

 

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1o Βραβείο, Ισοτίμως:

50ο ΓΕΛ Αθηνών (για τη μουσική της ταινίας «No woman no crime»)
4ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας Βόλου  (για τη μουσική της ταινίας «Μήπως φταις και εσύ;»)
Γυμνάσιο Αστυπάλαιας (για τη μουσική της ταινίας «Όταν πάλι νυχτώσει»)
6ο Γυμνάσιο Χανίων (για τη μουσική της ταινίας «Η Ιστορία στα πόδια μας»)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΦΙΣΕΣ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1ο Βραβείο, ισοτίμως
2ο Δημ. Σχολείο Πυλαίας (για την ταινία «Μια νύχτα στο μουσείο»)
10ο Δημ. Σχολείο Ξάνθης (για την ταινία «Είμαστε εσύ»)
2ο Βραβείο, ισοτίμως
18ο Δημ. Σχολείο Σερρών (για την ταινία «Όλοι με κέφι στη σύγχρονη Τέχνη»)
31ο Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης, 1ο Νηπιαγωγείο Λητής Θεσσαλονίκης, 3/θέσιο Νηπιαγωγείο Παστίδας Ρόδου, 14ο Νηπιαγωγείο Πτολεμαΐδας, 1ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου, Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο Aladdin Λευκωσία Κύπρος, 1ο Νηπιαγωγείο Προσοτσάνης Δράμας, 1ο Νηπιαγωγείο Αριδαίας Πέλλας («Το όνειρο της επιστροφής»)
3ο Βραβείο, ισοτίμως
Νηπιαγωγείο Ξυλαγανής Ρόδου (για την ταινία «Αν η θάλασσα ήταν άνθρωπος…»)
Συστεγαζόμενο νηπιαγωγείο Babyland Βόλου (για την ταινία «Η ανάποδη ταινία»)

 

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

1ο Βραβείο, ισοτίμως:

Λύκειο Γεροσκήπου Πάφου & Δημοτικό Σχολείο Πόλης Χρυσοχούς (για την ταινία «Στο χορό της Σιωπής σου…είμαστε η Φωνή σου»)
Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αθηνών (για την ταινία «Οι Σειρήνες τραγουδούν ακόμη»)

2ο Βραβείο ισοτίμως

Γυμνάσιο Πολεμίου Πάφου (για την ταινία «Ήλιος ειρήνης»)
Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Σικίνου (για την ταινία «Αλισάχνη: η γοργόνα που καθάριζε τις θάλασσες»)

3ο Βραβείο Ισοτίμως

2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς («Η καμπάνα του Καρς»)
Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο με Λ.Τ Αμπελόκηπων Θεσσαλονίκης (για την ταινία «Ας αλλάξουμε το σύνθημα»)

Κριτήρια αξιολόγησης:

-καλλιτεχνικό αποτέλεσμα

-τεχνικά χαρακτηριστικά (ποιότητα ήχου και εικόνας)
-φιλοσοφία και βασικά μηνύματα των δημιουργών
-ουσιαστική συμμετοχή των μαθητών στη διαδικασία δημιουργίας
-αξιοποίηση των κινηματογραφικών εργαλείων, της κινηματογραφικής γλώσσας
-πρωτοτυπία
-επιμέρους θέματα (σενάριο, μουσική επένδυση, φωτογραφία, σκηνοθεσία, υποκριτική δεινότητα των μαθητών “ηθοποιών”)
-τήρηση των όρων της προκήρυξης του διαγωνισμού

Επιτροπή Αξιολόγησης

  1. Παπαδημητρίου Σοφία, μέλος, Προϊσταμένη του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  2. Μίχου Λαμπρινή, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  3. Πουλοπούλου Άλκηστις, μέλος, Στέλεχος του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  4. Έλενα Μαυρίδου, μέλος, επικεφαλής του νέου διαγωνιστικού προγράμματος του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας «Kiddo», ηθοποιός και σκηνοθέτις
  5. Καλλιόπη Λαγοδήμου, μέλος, στέλεχος του Τμήματος Οπτικοακουστικών Μέσων και Διαδικτύου της Διεύθυνσης Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, της Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης
  6. Ανδριοπούλου Ειρήνη, μέλος, στέλεχος του Τμήματος Οπτικοακουστικών Μέσων και Διαδικτύου της Διεύθυνσης Εποπτείας Μέσων Ενημέρωσης, της Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας και Ενημέρωσης
  7. Δημήτρης Παραχαραλάμπους, μέλος, Αν. Προϊστάμενος Τμήματος Έρευνας, Μελετών & Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, ΕΚΟME
  8. Ματούλα Παπαδημητρίου, μέλος, Στέλεχος Τμήματος Έρευνας, Μελετών και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, ΕΚΟME
  9. Ανδρέου Γιώργος, μέλος, μουσικοσυνθέτης, Καλλιτεχνικός Διευθυντής ΔΗΠΕΘΕ Σερρών
  10. Παπαδιού Ελένη, μέλος, εκπαιδευτικός ΠΕ 70-δασκάλα, Διευθύντρια 7ου Δημ. Σχολείου Σερρών
  11. Κιτσούκης Γεώργιος, εκπαιδευτικός ΠΕ08, Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Σερρών
  12. Τασιάκης Ιωάννης, εκπαιδευτικός ΠΕ08,  6ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών1
  13. Παπίγγης Ζαχαρίας, εκπαιδευτικός ΠΕ08, 1ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών
  14. Ιλεμόσογλου Θεοφανεία, μέλος, Νηπιαγωγός του 1ου Νηπιαγωγείου Νέου Σουλίου Σερρών
  15. Τζίνη Ζαχαρούλα, μέλος, Νηπιαγωγός του 1ου Νηπιαγωγείου Σερρών
  16. Ευαγγελοπούλου Αριάδνη, μέλος, Νηπιαγωγός, προϊσταμένη του 29ου Νηπιαγωγείου Σερρών
  17. Ηλιάδου Γιάννα, μέλος, Νηπιαγωγός, προϊσταμένη του 2ου Νηπιαγωγείου Σερρών

 

Στατιστικά στοιχεία

Συνολικός αριθμός ταινιών 204
Κατηγορίες ταινιών 108: μυθοπλασία

31: animation

65: τεκμηρίωση

Βαθμίδα εκπαίδευσης 100: πρωτοβάθμια

104: δευτεροβάθμια

Γεωγραφική διασπορά 169: Ελλάδα

18: Κύπρος

17: Ομογένεια

Περιφέρειες «πρωταθλήτριες» Αττική: 29

Κεντρική Μακεδονία: 48

Κρήτη: 24

Υποκατηγορίες βράβευσης Νοιάζομαι και δρω: 20

Αφίσες: 59

Μουσική σύνθεση: 40