Διεθνές Σπουδαστικό Πρόγραμμα

Οι προβολές θα πραγματοποιηθούν στον Κινηματογράφο Ολύμπια, Πέμπτη και Παρασκευή (24 & 25/9) στις 17:00.


Το Τμήμα παρουσιάζει 22 ταινίες από 16 χώρες –ανάμεσά τους και 3 ελληνικές .

Πέμπτη (24/09) θα προβληθούν οι εξής ταινίες:

  • The Best Orchestra in the World του Henning Backhaus, Μυθοπλασία, 14’, ΑΥΣΤΡΙΑ – Film Academy Vienna (UMDK)
  • The Jar του Κυριάκου Ρόντση, Μυθοπλασία, 10’, ΕΛΛΑΔΑ/ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ – Bournemouth Film School (AUB)
  • Sun Dog του Dorian Jespers, Μυθοπλασία, 19’, ΒΕΛΓΙΟ – Royal Academy of Fine Arts / University College Ghent (KASK)
  • My Fat Arse and I της Yelyzaveta Pysmak, Κινούμενα Σχέδια, 10’, ΠΟΛΩΝΙΑ – Polish National Film School Lodz (PWSF TViT)
  • Illusion Bleue της Tea Tannoury, Μυθοπλασία, 15’, ΛΙΒΑΝΟΝ / ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ – Notre Dame University – Louaize (NDU)
  • Fine της Maya Yadlin, Μυθοπλασία, 9’, ΙΣΡΑΗΛ – Minshar School of Art
  • In the Eye of the Beholder των Vanja Victor Kabir Tognola and Jan-David Bolt, Ντοκιμαντέρ, 8’, ΕΛΒΕΤΙΑ – Zurich University of the Arts / Department of Performing Arts and Film (ZHdK)
  • Last Day του Szu-Wei Chen, Μυθοπλασία, 11’, ΗΠΑ – Columbia University
  • Austral Fever του Thomas Woodroffe, Μυθοπλασία, 21’, ΧΙΛΗ – University of Chile’s Institute of Communications and Image / Demre Universidad de Chile
  • Violetta του Φοίβου Ήμελλου, Μυθοπλασία, 15’, ΕΛΛΑΔΑ – New York College

Στο σύντομο αυτό βίντεο που ακολουθεί, οι σκηνοθέτες συστήνονται στο κοινό του Φεστιβάλ αλλά και παρουσιάζουν τις ταινίες τους!

Video ThumbnailΟι προβολές θα πραγματοποιηθούν στον Κινηματογράφο Ολύμπια, Πέμπτη και Παρασκευή (24 & 25/9) στις 17:00. Το Τμήμα παρουσιάζει 22 ταινίες από 16 χώρες –ανάμεσά τους και 3 ελληνικές . Πέμπτη (24/09) θα προβληθούν οι εξής ταινίες: The Best Orchestra in the World του Henning Backhaus, Μυθοπλασία, 14

Παρασκευή (25/09) συνεχίζονται οι προβολές του Διεθνούς Σπουδαστικού Προγράμματος:

  • Under the Heavens του Gustavo Milan, Μυθοπλασία, 17’, ΒΡΑΖΙΛΙΑ – New York University (NYU) /Tisch
  • Patron Saint του Georden West, Πειραματική, 8’, ΗΠΑ – Emerson College
  • A Mess at Apartment 14 του Radu Barbu, Μυθοπλασία, 15’, ΡΟΥΜΑΝΙΑ – UNATC, I.L.CARAGIALE
  • 22:47 Linie 34 του Michael Karrer, Μυθοπλασία, 10’ ΕΛΒΕΤΙΑ – Zurich University of the Arts / Department of Performing Arts and Film (ZHdK)
  • Development του Nikola Vučinić, 21’, Μυθοπλασία, ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – Faculty of Dramatic Arts in Cetinje
  • Ghazaal της Ragini Bhasin, Μυθοπλασία, 15’, ΗΠΑ – Aotearoa Short Film Lab in New Zealand
  • Senescence της Phoebe Morrison, Κινούμενα Σχέδια, 4’, ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ – UCA University for the Creative Arts
  • The Insect Women της An Doyeoung, Μυθοπλασία, 16’, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΕΑΣ – Suwon University Film Department
  • Fire Report της Katarína Jonisová, Ντοκιμαντέρ, 15’, ΣΛΟΒΑΚΙΑ – Academy of Performing Arts / Film and Television Faculty (VSMU)
  • Something της Kasia Babicz, Μυθοπλασία, 14’, ΠΟΛΩΝΙΑ – Warsaw Film School
  • The Same Skin της Nina Hopf, Πειραματική, 5’, ΓΕΡΜΑΝΙΑ- B.F.A., Bauhaus-University, Weimar
  • Rosa Kairo του Jacques Simha, Μυθοπλασία, 14’, ΕΛΛΑΔΑ – Kapodistrian University’s Cultural Society’s Cinema Section (Π.Ο.Φ.Π.Α. κιν/κός τομέας)

Στο σύντομο αυτό βίντεο που ακολουθεί, οι σκηνοθέτες συστήνονται στο κοινό του Φεστιβάλ αλλά και παρουσιάζουν τις ταινίες τους!

Video ThumbnailΟι προβολές θα πραγματοποιηθούν στον Κινηματογράφο Ολύμπια, Πέμπτη και Παρασκευή (24 & 25/9) στις 17:00. Το Τμήμα παρουσιάζει 22 ταινίες από 16 χώρες –ανάμεσά τους και 3 ελληνικές . Πέμπτη (24/09) θα προβληθούν οι εξής ταινίες: The Best Orchestra in the World του Henning Backhaus, Μυθοπλασία, 14

Head Programmer του Διεθνούς Σπουδαστικού Προγράμματος είναι ο πολυβραβευμένος σκηνοθέτης Θανάσης Νεοφώτιστος.
Η κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τους: Αλέξανδρο Διακοσάββα, δημοσιογράφο, Λήδα Βαρτζιώτη & Δημήτρη Τσακαλέα, σκηνοθετικό δίδυμο και Άλκη Πολίτη, σεναριογράφο, σκηνοθέτιδα.

Μπορέιτε να παρακολουθήσετε και το πρόγραμμα Online στην Πλατφόρμα μας:

https://www.dramafilmfestival.gr/online-festival/