Βραβευμένες Ταινίες - Φεστιβάλ Διεθνών Ταινιών Μικρού Μήκους 1995 - 2004 - Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κύριο Μενού:

Βραβευμένες Ταινίες - Φεστιβάλ Διεθνών Ταινιών Μικρού Μήκους 1995 - 2004

Βραβεία > Διεθνής Ταινίες
Βραβεύσεις Φεστιβάλ Διεθνών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

έτη 1995 - 2004
ΒΡΑΒΕΙΑ 10ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2004)

19-25 Σεπτεμβρίου 2004

  • GRAND PRIX: "ΤΗΕ WHEEL" by Victor Asliuk–Belarus

  • SECOND PRIZE: "MY PARENTS", by Neele Leana Vollmar -Germany

  • BEST BALKAN FILM AWARD: "Α TORSION", by Stefan Arsenijevic–Slovenia

  • BEST ANIMATION FILM: "PARA BLUE", by Charlene Shih–Taiwan

  • SPECIAL PRIZE "UIP PRIX DRAMA" BY EUROPEAN FILM ACADEMY: "AT 7:35 IN THE MORNING", by Nacho Vigalondo -Spain

  • SPECIAL AWARD OF THE JURY: "ΟDYA", by Εdgar Bartenev, Ρωσία

HONORARY DISTINCTIONS:

  • "THE WAY" by Svetlana Shimanjuk -Russia

  • "ENCLOSED" by Fredrik Edfeldt -Sweden

  • "GREEN OAKS"by Ruxandra Zenide -Switzerland

  • "DELUGE" by Flordeliz Bonifacio -Australia 

ΒΡΑΒΕΙΑ 9ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2003)

14-20 Σεπτεμβρίου 2003

  • GRAND PRIX: "WE ARE LEAVING ON THE EDGE" by Victor Asliuk, Belarussia

  • SECOND PRIZE: "AUGUSTE AND MARIE", by Gabriel Vanderpas, Belgium

  • BEST BALKAN FILM AWARD: "SKIPPER STRAAD", by Irini Vachliotis, Greece

  • BEST ANIMATION FILM AWARD: "THE GOD", by Konstantin Bronzit, Russia

  • "UIP PRIX DRAMA" FOR THE BEST EUROPEAN FILM: "THE GIANT", by Alexander Kott, Russia

  • SPECIAL AWARD OF THE JURY: "UNITED WE STAND", by Hans Petter Moland, Norway

HONORARY DISTINCTIONS:

  • "THE FISH" by Jonathan Davies, Finland

  • "SOLO UN CORGRATOR" by Alejandro Ramirez, Peru

  • "THE CONDUCTOR" by Peter Vogt, Poland

ΒΡΑΒΕΙΑ 8ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2002)

15-21 Σεπτεμβρίου 2002

  • GRAND PRIX: "A MAN THING" by Slawomir Fabicki, Poland

  • SECOND PRIZE: "RED WIND", by Ali Mohammad Ghasemi, Iran

  • BEST BALKAN FILM AWARD: "THE KENNEL", by Bujar Alimani, Albania

  • BEST ANIMATION FILM AWARD: "KARL SUNDLOV", by Johan Hagelback, Sweden

  • SPECIAL AWARD OF THE JURY: "THE TALE OF THE FLOATING WORLD", by Alain Escalle, France

HONORARY DISTINCTIONS:

  • "TRAINWRECK" by Michal Sedlacek, Czech Republic

  • "I'LL WAIT FOR THE NEXT ONE" by Philippe Orreindy, France

  • "GOLDEN GATE" by Fernando Meirelles & Katia Lund, Brazil

ΒΡΑΒΕΙΑ 7ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2001)

16-22 Σεπτεμβρίου 2001

  • GRAND PRIX: "ET CETERA", by Andrey Osipov, Russia

  • SECOND PRIZE: "COPY SHOP", by Virgil Widrich, Austria

  • BEST BALKAN FILM AWARD: "THE LAST TANNER", by Lefteris Danikas, Greece

  • BEST ANIMATION FILM AWARD: "VESSEL WRESTLING", by Lisa Yu, USA

  • SPECIAL JURY PRIZE: "CLOSE COMBAT", by Nicolas Duchen and Bruno Reiland, France

ΒΡΑΒΕΙΑ 6ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2000)

10-16 Σεπτεμβρίου 2000

  • GRAND PRIX: "THE STOLEN FATHER", by Esen Isik, Switzerland

  • SECOND PRIZE: "ELMER AND THE FLOWERBOAT", by Oyvind Sandberg, Norway

  • PRIZE FOR THE BEST BALKAN FILM: "THE MEADOW", by Mitko Panov, Fyrom - USA

  • SPECIAL PRIZE FOR BEST ANIMATED FILM: "THE SOCKS OF THE BIG CITY", by Andrej Ushakov, Russia

HONORARY DISTINCTIONS

Honorary Distinctions for best Cinematography
  • "Q", by Piotr Szczepanski, Poland

HONORARY DISTINCTIONS FOR BEST LEADING ACTRESS
  • To Dina Michailidi for her acting in the film "LISTEN…", by Katerina Filiotou, Greece

HONORARY DISTINCTIONS FOR BEST BALKAN FILM
  • "OUR LADY OF THE DOGS", by Evi Karabatsou, Greece

HONORARY DISTINCTIONS FOR ITS SENSE OF HUMOR
  • "Α STONE LEFT UNTURNED", by Maarit Lalli, Finland

ΒΡΑΒΕΙΑ 5ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (1999)

19-25 Σεπτεμβρίου 1999

  • GRAND PRIX: "ΤΗΕ ΖΟΝΕ", by Βen Van Lieshout, Holland

  • SECOND PRIZE: "TΟ SPEAK", by Erik Lamens, Belgium

  • SPECIAL PRIZE FOR BEST ANIMATED FILM: "ΤΗΕ BUNNY", by Chris Weldge, USA

  • BEST BALKAN FILM: "CONTINUITY OF PARKS", by Achilleas Kyriakidis, Greece

Honorary Distinction
  • "NOCTURNAL BUTTERFLIES" by Raoul Servais Belgium

Honorary Distinction for esthetic research
  • "ΤΗΕ VOYAGE" by Christian Boustani Portugal

Honorary Distinction for screenwriting
  • "AMONG US" by Margarida Gardoso Portugal

Honorary Distinction for best Cinematography
  • "INSURANCE" by Gyula Pados Hungary

ΒΡΑΒΕΙΑ 4ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (1998)

20-26 Σεπτεμβρίου 1998

  • GRAND PRIX: "MY COUNTRY", by Milos Radovic, Yugoslavia

  • SECOND PRIZE: "HUGUETTE'S LITTLE BROTHER", by Jacques Mitch France

  • PRIZE FOR THE BEST BALKAN FILM: "MY COUNTRY", by Milos Radovic, Yugoslavia

  • SPECIAL PRIZE FOR BEST ANIMATED FILM: "A MAN BOUGHT A HOUSE", by Pjotr Sapegin, Norway

HONORARY DISTINCTIONS:

Honorary Distinction for Animated films
  • "EVERYBODY'S PREGNANT" by Debra Solomon USA

  • "THE NEW YEAR CELEBRATION" by Erling Budde Denmark

Honorary Distinction for best Documentary film
  • "RECIFE IN AND OUT" by Katia Mesel Brazil


Honorary Distinction to the Balkan films
Jointly
  • "INVISIBLE AND POORLY VISIBLE ANIMAL SPECIES" by Rastko Ciric Yugoslavia

  • "WHAT TIME OF THE NIGHT IS IT NOW?" by Dragan Elcic Bosnia Herzegovina

Honorary Distinction for best Cinematography
  • To Leon Narbey for the film "POSSUM" by Director Brad Mc Gann New Zealand

Honorary Distinction for best Children's film
  • "IN THE MIRROR OF THE SKY" by Carlos Salces Mexico

Honorary Distinction for best Adaptation
  • "THE YEARNING HEIFER" by Alexander Gorshanov Russia

Honorary Distinction to the film
  • "LAST STOP" by Laurent Bachet France
For its position towards human rights

ΒΡΑΒΕΙΑ 3ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (1997)

15-21 Σεπτεμβρίου 1997

  • GRAND PRIX: "81", by Steven Burke, Ireland

  • SECOND PRIZE: "CLOSE UP", by Evgeni Svezdakov, Russia

  • PRIZE FOR THE BEST BALKAN FILM: "MUD", by Ivailo Simidchiev, Bulgaria

HONORARY DISTINCTIONS:

Honorary Distinction for best Comedy
  • "The soul of business" by Jose Roberto Torero Brazil

Honorary Distinction for best Cinematography
  • To Manuel Mack for the film "A summer's day" by Saskia Kupers Germany

Honorary Distinction for best Sound
  • To Oistein Boassen for the film "Monument" by Kristin Seim Buflod Norway

Honorary Distinction for Animated film
  • "Facade" by Darko Markovic Fyrom

Honorary Distinction animation and fiction
  • "Many happy returns" by Marjut Rimminen United Kindom

ΒΡΑΒΕΙΑ 2ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (1996)

14-20 Σεπτεμβρίου 1996

  • GRAND PRIX: "SPARROW", by Ernest Abdyjabarov Kyrgystan

  • SECOND PRIZE: "QUEST", by Tyron Montgomery, Germany

  • PRIZE FOR THE BEST BALKAN FILM: "CHARLESTON", by Filippos Tsitos, Greece

HONORARY DISTINCTIONS:

  • "SHOCK", by Zlatin Radev, Bulgaria

  • "THIRTY - FIVE ASIDE", by Damien Ο'Donnell, Ireland

  • "HOLD TIGTH, ΜΥ HEART", by Αntonio Urrutia, Mexico

  • "ONLY Α GAME", by Ellen Lande, Norway

  • "ΤΗΕ CHILD OF CIOTA", by Arnaud Debree, France

ΒΡΑΒΕΙΑ 1ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (1995)

11-17 Σεπτεμβρίου 1995

  • GRAND PRIX: "OFF ΚΕΥ", by Karethe Linaae, Canada

  • SECOND PRIZE: "ELIXIR", by Irina Evteeva, Russia

  • PRIZE FOR THE BEST BALKAN FILM: "A PLACE IN THE SUN", 
by Constantinos Giannaris, Greece 

HONORARY DISTINCTIONS:

  • "END OF MILLENIUM", by Nikola Stojanovic, New Yugoslavia

  • "SURPRISE", by Veit Helmer, Germany

  • "ADAM' S DREAM", by Mercedes Gaspar , Spain

  • "ΤΗΕ WHISPERS OF ΤΗΕ WIND", by Franco De Pena, Venezuela

  • "MAIL LIFE", by Marius Theodor Barna Romania

Επιστροφή στο περιεχόμενο | Επιστροφή στο κύριο μενού