Βραβευμένες Ταινίες - Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους 2008 - 2016 - Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Go to content

Main menu:

Βραβευμένες Ταινίες - Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους 2008 - 2016

Βραβεία > Ελληνικές Ταινίες
Βραβεύσεις Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

έτη 2008 - 2016
ΒΡΑΒΕΙΑ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2016)
Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

 
ΧΡΥΣΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Ο Χρυσός Διόνυσος απονέμεται στην ταινία «Κύβος» σε σκηνοθεσία του Αλέξανδρου Σκούρα
Για την κατασκευαστική αρτιότητα, τις εξαιρετικές ερμηνείες και την ενάργεια με την οποία σκιαγραφεί το πορτραίτο μιας αναγνωρίσιμα δυσλειτουργικής οικογένειας
Το βραβείο συνοδεύεται από δύο έπαθλα:
Η ΕΡΤ προσφέρει 150 ώρες μοντάζ για την δημιουργία της επόμενης ταινίας του σκηνοθέτη
Η Φίνος Φιλμ προσφέρει χρηματικό έπαθλο 4.000 ευρώ
ΑΡΓΥΡΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ
Ο Αργυρός Διόνυσος απονέμεται στην ταινία «Το νανούρισμα της Μαρίας» σε σκηνοθεσία Ντίνου Παναγόκου.
Για τον άρτιο τρόπο με τον οποίο συνυφαίνει την φύση με το ανθρώπινο δράμα
Το βραβείο συνοδεύεται από παροχές υπηρεσιών post production και ψηφιακής κινηματογραφικής μηχανής 4Κ/ με πλήρες πακέτο αξεσουάρ και σετ φακών για την παραγωγή της επόμενης μικρού μήκους ταινίας του σκηνοθέτη προσφορά της Authorwave.
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αντίδοτον» σε σκηνοθεσία Μιχάλη Χαπέσιη
Για την τόλμη να στηλιτεύσει τον πάντα απρόσωπο και καταπιεστικό κρατικό μηχανισμό μέσα από την αισθητική ενός φιλμ νουάρ
Το βραβείο συνοδεύεται από το ποσό των 1.000 ευρώ Προσφορά του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.
Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη. «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»,
Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Ummi» σε σκηνοθεσία του Νίκου Αυγουστίδη
Για μια ταινία που πραγματεύεται με ευαισθησία και φαντασία μια επίκαιρη καθημερινή τραγωδία
Οι οικογένεια Κατσουρίδη προσφέρει στον σκηνοθέτη πλήρη τεχνική κάλυψη για την παραγωγή της επόμενης ταινίας του.
Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αλεπού» σε σκηνοθεσία της Ζακλίν Λέντζου
Για την ευρηματική χρήση της τραγικής ειρωνείας και των δραματικών εντάσεων, μέσα από μια γοητευτική κινηματογράφηση.
Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου προσφέρει 1.500 ευρώ, ως έπαθλο του βραβείου.
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας.
Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Smoke in the water» σε σκηνοθεσία του Σπυρίδωνα Παπασπύρου
Για την πρωτοτυπία με την οποία ξεδιπλώνει μια ιστορία έρωτα και πτώσεως
Το Βραβείο συνοδεύεται από παροχές εργαστηρίου και εργασιών post production αξίας 2.500€, προσφορά της εταιρείας Stefilm
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Φιλοκτήτης - Ο Μύθος ενός Ξένου» σε σκηνοθεσία της Κατερίνας Καλκετενίδη
Για τον ποιητικό τρόπο που ανάγει έναν αρχαίο ελληνικό μύθο στο τρέχον προσφυγικό ζήτημα.
Το βραβείο συνοδεύεται από παροχή 100 ωρών εργασιών μοντάζ για την παραγωγή της επόμενης ταινίας του βραβευθέντα, προσφορά της ΕΡΤ
Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας
Απονέμεται στην Χριστίνα Μουμούρη για την φωτογραφία των ταινιών «Νηπενθές» σε σκηνοθεσία του Γιάννη Συμβώνη και «Ο Αγρότης» του Στάθη Αποστόλου
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
Το βραβείο απονέμεται στον Κώστα Γεραμπίνη για το σενάριο της ταινίας «Αόρατος» την οποία και σκηνοθέτησε.
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
Απονέμεται στον Πάνο Βουτσαρά για το μοντάζ της ταινίας «Η Αλίκη στο καφέ» σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Νάκου
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
Απονέμεται στην Ιωάννα Τρικενέ για την ερμηνεία της στην ταινία «Μάγδα» του   Δημήτρη Ζούρα

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
Απονέμεται στον Θωμά Χαβιανίδη για την ερμηνεία του στην ταινία «Γενέθλια» του Δημήτρη Κατσιμίρη

Τιμητική Διάκριση Ήχου
Απονέμεται στον Στέφανο Ευθυμίου για την ταινία «Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
Απονέμεται στους Κώστα Βαρυμποπιώτη και Βάλια Τσέρου για την ταινία Helga Ar I Lund της Θέλγιας Πετράκη

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
Απονέμεται στους Πανίνο Δαμιανό &Μάρκο Δαμιανό για την μουσική της ταινίας «Ι.Χ.Θ.Υ.Σ» του Χρύσανθου Μαργώνη

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών
Απονέμεται στις Ελένη Καριόρη και Στάθια Ραυτοπούλου για την ταινία «Νηπενθές» του Γιάννη Συμβώνη

Τιμητική Διάκριση Κουστουμιών
Απονέμεται στην Βασιλική Σύρμα για την ταινία «Κορίτσια της Θάλασσας» του
Σήφη Μάινα

Ειδικό Βραβείο
Το ειδικό βραβείο απονέμεται στον Αντώνη Τσώνη για την ταινία «3000»
Για την ακρίβεια με την οποία συντονίζει τα εκφραστικά του μέσα.

Εύφημο Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής επίτευξης
Η εύφημος μνεία απονέμεται στους Αντώνη Ντούσια και Άρη Φατούρο για την ταινία «Αίνιγμα»

Εύφημο Μνεία
Η εύφημος μνεία απονέμεται στον Γιάννη Ζαφείρη για την ταινία «Felicita»
Για την ακρίβεια με την οποία συμπυκνώνει ένα σπαρακτικό οικογενειακό δράμα.
Εύφημο Μνεία
Η εύφημος μνεία απονέμεται στην ταινία «Ρήξη Τυμπάνου» του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου της Κινηματογραφικής Λέσχης Ηλιούπολης.
Στην ομαδική δουλειά που κατάφερε να δημιουργήσει ένα έξυπνο και απολαυστικό ψευδοντοκιμαντέρ
To Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου απένειμε χθες βράδυ και τρείς διακρίσεις ΚΙΝΗΤΡΑ στους εξής νέους κινηματογραφιστές: την Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη ("Βύθισμα"), τον Γιάννη Συμβώνη ("Νηπενθές") και τον Μιχάλη Δημητρίου ("Ευριπίδου 14").
Το ύψος κάθε βραβείου είναι 2.000€ και θα διατίθεται για την ενίσχυση της τεχνικής επεξεργασίας (post-production) του επόμενου κινηματογραφικού έργου μικρού μήκους του κάθε σκηνοθέτη.
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
Η Ένωση Ελλήνων Κινηματογραφιστών Greek Society of Cinematographers (G.S.C.) στο πλαίσιο του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας απονέμει και φέτος το Βραβείο σε έναν νέο κινηματογραφιστή.
Για μία ακόμη φορά οφείλουμε, και ειδικά εδώ σε αυτό το Φεστιβάλ, όπου οι περισσότεροι δημιουργοί βρίσκονται στο ξεκίνημα της καλλιτεχνικής τους ζωής, να επαναπροσδιορίσουμε το σημαντικό ρόλο του Διευθυντή Φωτογραφίας ως τον δημιουργό της τελικής οπτικής σύνθεσης μιάς ταινίας.
Το βραβείο απονέμεται στη Χριστίνα Μουμούρη για την ταινία ΝΗΠΕΝΘΕΣ, στην οποία κατάφερε, συνδυάζοντας κατάλληλα το φως, τη σύνθεση του κάδρου και την κίνηση της κάμερας, να αποδώσει την απαιτούμενη από το σενάριο και το όραμα του σκηνοθέτη ατμόσφαιρα.
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΛΕΣΧΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ απονέμει Βραβείο Καλύτερης Ταινίας του Εθνικού Διαγωνιστικού Τμήματος του 39ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας στην ταινία TWIST του ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΠΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ, γιατί με αφηγηματική και δραματουργική αρτιότητα και δυναμική σχέση εικόνας και ήχου αναδεικνύει την κρίση στην κοινωνία και στην εκπαίδευση, που αποτελεί αντανάκλασή της. Σε κάθε χαρακτήρα της ταινίας αντικατοπτρίζεται ένα αντιπροσωπευτικό τμήμα της ελληνικής κοινωνίας και παράλληλα προβάλλεται το απρόβλεπτο της συμπεριφοράς των εφήβων και η δυσκολία αντιμετώπισης της σχολικής ανυπακοής.
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
ΣΚΕΠΤΙΚΟ
Καθώς συμπληρώνονται τα 39 χρόνια του θεσμού, θυμόμαστε πως και η ένωσή μας, η Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου, γιορτάζει φέτος τα 40 της χρόνια. Μια πορεία σχεδόν παράλληλη, στη διάρκεια της οποίας στηρίξαμε και εξακολουθούμε να το κάνουμε, τόσο τη διοργάνωση, όσο και τους μικρομηκάδες.
Τηρώντας και φέτος την παράδοση, το βραβείο μας είναι το αποτέλεσμα μιας ανοιχτής, δημοκρατικής διαδικασίας όπου συμμετέχουν όλα τα παρόντα μέλη μας. Με ψήφους λοιπόν 9 επί 12 παρόντων, το φετινό βραβείο καλύτερης ταινίας απονέμεται σ’ αυτήν που ξεχωρίσαμε για την εκφραστική της δύναμη, την δραματουργική της πυκνότητα, και το οξυδερκές της σχόλιο πάνω στα θέματα της βίαιης ενηλικίωσης, και της οικογενειακής κρίσης ως ευθεία αντανάκλαση της κοινωνικής.
Το Βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αλεπού» της   Ζακλίν Λέντζου

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
Το Βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αλεπού» της   Ζακλίν Λέντζου

ΒΡΑΒΕΙΑ 38ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2015)
Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

 
ΧΡΥΣΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ  
 
Για το παραμυθητικό ΝΑΙ που κλείνει μαγικά, συγκινητικά και χιουμοριστικά μία  διαδρομή ζωής. στον  Νικόλα  Κολοβό για την ταινία Σύκο
 
ΑΡΓΥΡΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ
 
Για το έξοχο στιλιζάρισμα και την εμπνευσμένη σκηνοθεσία στον Γαβριήλ Τζάφκα για την ταινία Euroman
 
 
ΒΡΑΒΕΙΟ «ΈΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ»-ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ
 
 
Για τον συναρπαστικά ευρηματικό τρόπο με τον οποίο ένας πολλά υποσχόμενος σκηνοθέτης αντιμετωπίζει το θέμα της μοναξιάς στο σύγχρονο κόσμο
 
στον  Νίκο Τσεμπερόπουλο για την ταινία «Simon Says»
 
 
ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ«ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
 
 
Για την εμπνευσμένη σκηνοθεσία που πραγματεύεται ένα θέμα στο μεταίχμιο ρεαλιστικού και φανταστικού στην Φαίδρα Τσολίνα για την ταινία «Έκδυσις»
 
 
ΒΡΑΒΕΙΟ «ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ» ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ
 
Για τον τρόπο με τον οποίο πραγματεύεται το κοινωνικό ζήτημα της αποδοχής της διαφορετικότητας στον Στέλιο Καμμίτση
 
για την ταινία του “ Κατηφόρα”
 
 
 
ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ
 
Για τον ευρηματικό τρόπο με τον οποίο συμπυκνώνει σε 5 λεπτά με εξαιρετική καλαισθησία μια ασυνήθιστη συνάντηση στον Θωμά Θωμά   για την ταινία Prosopon
 
 
ΒΡΑΒΕΙΟ  ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
 
Στον Θανάση Νεοφώτιστο για το ντοκιμαντέρ  «Πωγωνίσκος»
 
 
BΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ  ANIMATION
 
για την εξαιρετική τεχνική του σε ένα δύσκολο είδος animation
 
Στον Γιάννη Ζιόγκα για την ταινία  « Εθνοφοβία»
 
 
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
 
στον Διονύση Ευθυμιόπουλο για την ταινία «Σύκο» του  Νικόλα Κολοβού
 
 
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
 
Στον Στέλιο Καμμίτση για  το σενάριο της  ταινίας  «Κατηφόρα» την οποία και σκηνοθέτησε
 
 
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
 
 
στην  Ρομάνα Λόμπατς για την ερμηνεία της στην ταινία « 4  Μαρτίου » του Δημήτρη Νάκου
 
 
 
 
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
 
στον Κίμωνα Κουρή για την ερμηνεία του στην ταινία «Pacino’s way » του Χάρη Παντελιδάκη
 
 
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
 
στον Πάνο Βουτσαρά για το Μοντάζ της ταινίας « 4 Μαρτίου » του Δημήτρη Νάκου
 
 
Τιμητική Διάκριση  Ήχου
 
Στους Αλέξανδρο Σακελλαρίου Περσεφόνη Μήλιου Κώστα Βαρυμπομπιώτη
 
Για την ταινία «Joanna» του   Παναγιώτη Φαφούτη
 
 
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
 
στην   Μαριέττα Φαφούτη για την μουσική της ταινίας «Joanna» του   Παναγιώτη Φαφούτη
 
 
Τιμητική Διάκριση  Σκηνικών
 
Στον Δημήτρη Ζιάκα για την ταινία «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη
 
 
Τιμητική Διάκριση  Κοστουμιών
 
Στην Λίνα Μότσιου και Αλεξάνδρα Γιαννακανδροπούλου για την ταινία  «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη
 
 
Τιμητική Διάκριση  Ειδικών Εφφέ
 
Στον Αντώνη Κοτζιά για την ταινία  «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη
 
 
Ειδικό Βραβείο
 
Για την καλλιτεχνική αρτιότητα
 
Στον Μανώλη Μαυρή για την ταινία  «Blue Train»
 
 
Ειδικό Βραβείο
 
Για τον τρόπο με τον οποίο κατορθώνει να προκαλέσει συναισθήματα μέσα από την εμψύχωση ενός παιδικού παιχνιδιού
 
Στον Χρήστο Χουλιάρα για την ταινία «Dream Toy»
 
 
 
Εύφημο Μνεία
 
 
Για την ευαίσθητη πραγμάτευση ενός εξαιρετικά επίκαιρου θέματος
 
Στην Σταυριάννα Λίτσα για την ταινία «Παλίρροιες-Το παραμύθι της Θάλασσας»
 
 
Εύφημο Μνεία
 
 
Για την μουσική επένδυση  της ταινίας του
 
Στον Γαβριήλ Τζάφκα για την ταινία «Euroman»

ΒΡΑΒΕΙΑ 37ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2014)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • "Προσευχή" του Θανάση Νεοφώτιστου
Χρυσός Διόνυσος -1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Alejandro Cabrera

  • "Τρεις αυγουλιέρες παραλίγο τέσσερις" του Κων/νου Σαμαρά
Αργυρός Διόνυσος-2ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Πηνελόπη Βαλτή

  • "A single body" του Σωτήρη Δουνούκου
Βραβείο "Σωκράτης Δημητριάδης" για την Καλύτερη Ταινία της Κατηγορίας Έλληνες του Κόσμου.
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον 'Αγγελο Αγγελίδη

  • "Jennings Lodge" της Αλίκης Σούμα
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

  • "Maasai" του Χάρη Λαγκούση
Ειδικό Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη "Ντίνος Κατσουρίδης"

  • "The Immortalizer" του Μάριου Πιπερίδη
Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την Καλύτερη Ταινία Κοινωνικού Προβληματισμού.
Τιμητική Διάκριση Κουστουμιών στην Λίζα Τσουλούπα
Βραβείο Πανελληνίας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

  • "Sunday" του Βαγγέλη Σέρφα
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

  • "Βόλτα" της Στέλλας Κυριακοπούλου
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

  • "Εβίβα" των Δημήτρη Νάκου & Αμέρισσας Μπάστα
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον 'Αλκη Παναγιωτίδη

  • "ΙΙ" του Ευθύμη Kosemund Σανίδη
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Χρήστο Βουδούρη
Ειδικό Βραβείο

  • "Δείπνο για λίγους" του Νάσου Βακάλη
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στον Κώστα Χρηστίδη
Ειδικό Βραβείο

  • "Πέρασμα" του Λάμπρου Γεωργόπουλου
Εύφημος Μνεία

  • "For eternity" της Μαρίας Λάφη
Εύφημος Μνεία

  • "Drag me: an urban music tale" του Νίκου Κέλλη
Βραβείο Animation

  • "Όταν Αρχίζει το τραγούδι" του Γιάννη Πόθου
Βραβείο Ντοκιμαντέρ

ΒΡΑΒΕΙΑ 36ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2013)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • "Red Hulk" της Ασημίνας Προέδρου
Χρυσός Διόνυσος-1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον Φρίξο Προέδρου

  • "Dead End" της Τώνιας Μισιαλή
Αργυρός Διόνυσος-2 ο Βραβείο Μυθοπλασίας

  • "Άννα" του Σπύρου Χαραλάμπους
Βραβείο "Έλληνες του Κόσμου-Σωκράτης Δημητριάδης"

  • "Νικολέτα" της Σόνια Λίζα Κέντερμαν
Βραβείο Σπουδαστικής ταινίας

  • "Pieta" του Αλέξανδρου Τσαντίλα
Βραβείο "Τώνια Μαρκετάκη" για την καλύτερη ταινία "Κοινωνικού Προβληματισμού"

  • "Συνθήκη 10/60''" του 'Ακη Πολύζου
Ειδικό βραβείο "Ντίνος Κατσουρίδης" για Πρωτοεμφανιζόμενο σκηνοθέτη
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Γιάννη Δρακουλαράκο
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στους 'Αρη Λουζιώτη και Αλέξανδρο Σιδηρόπουλο

  • "Γεννήτρια" της Νικολέτας Λεούση
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στον Γιώργο Τελτζίδη
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

  • "Σκιαμαχία" του Ντίνο Γρηγορίου
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Ντίνο Γρηγορίου

  • "Στο κατώφλι" της Αναστασίας Κρατίδη
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Μυρτώ Παπούλια

  • "Μαθήματα Οδήγησης" του Βασίλη Καλαμάκη
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Χρήστο Παπαδόπουλο

  • "Εθελοντές" του Θοδωρή Βουρνά
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στον Νίκο Πλατύραχο

  • "Memory Reloaded" των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών-Κοστουμιών στους Francois Schuiten και Δήμητρα Παναγιωτοπούλου

  • "Δεν είμαι τώρα εδώ" των Ζήση Κοκκινίδη και Ίωνα Παπασπύρου
Ειδικό Βραβείο

  • "Travel Express" της Νατάσας Ξύδη
Εύφημος Μνεία

  • "Counting Happiness" της Βενετίας Ευρυπίωτου
Εύφημος Μνεία

ΒΡΑΒΕΙΑ 35ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2012)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • «Χαμομήλι» του Νεριτάν Ζιντζιρία
Χρυσός Διόνυσος-1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Λέανδρο Ντούνη
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

  • «Τσέλσι- Μπαρτσελόνα» του Αλέξανδρου Χαντζή
Αργυρός Διόνυσος-2 ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στον Αλέξανδρο Χαντζή
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον Μάκη Παπαδημητρίου
  • «Ghost In The Machine» του Oliver Krimpas

Βραβείο «Έλληνες του Κόσμου-Σωκράτης Δημητριάδης»
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Jessica Gunning

  • «Καθαρό Ραδιόφωνο» του Γιώργου Τελτζίδη
Βραβείο Ντοκιμαντέρ

  • «Θόλος» του Νίκου Αποστολόπουλου και Κατερίνα Γεροθανάση
Βραβείο Σπουδαστικής ταινίας

  • «Παγόβουνο» του Κωνσταντίνου Γεραμπίνη

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη ταινία “Κοινωνικού Προβληματισμού”

  • «Family Tree » του Φωκίωνα Μπόγρη
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»

Τιμητικές Διακρίσεις

  • «Der Spiegel Des Lord Patschog» της Ελίνα Πάνικ
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Γιώργο Καρβέλα

  • «11:50» του Στυλιανού Κωνσταντίνου
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

  • «Evergreen» της Ιφιγένειας Κοτσώνη
Τιμητική Διάκριση Μουσικής στον Κωνσταντίνο Ευαγγελίδη

  • «Aroundel» της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Όλγα Λεοντιάδου

  • «Μακαρισμοί» του Αριστοτέλη Μαραγκού
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στις Δέσποινα Ησαΐα και Ιουλία Σταυρίδου

  • «Nobody's Perfetc» της Δέσποινας Καβύρη και του Γιώργου Μαντζουρανίδη Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Δήμητρα Προβατάρη

  • «The Summer After» του Βασίλη Τζιώκα
Τιμητική Διάκριση Ειδικών Efe

  • «Eight-minute deadline» των Ζίνα Παπαδοπούλου και Πέτρο Παπαδόπουλο Τιμητική Διάκριση Animation
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

  • «Η πηγή της νιότης» του Παναγιώτη Ράππα
Ειδική Μνεία Animation

ΒΡΑΒΕΙΑ 34ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2011)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • «Πίστομα» του Γιώργου Φουρτούνη
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας

  • «Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ» της Ρηνιώ Δραγασάκη
2ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Πηνελόπη Βαλτή
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην 'Αλκιστις Μάμαλη

  • «Make-up» του Χρήστου Μασσαλά

  • «Βραβείο Έλληνες του Κόσμου»-Σωκράτης Δημητριάδης»

  • «Γεια σου Ανέστη» του Δημήτρη Κανελλόπουλου
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη ταινία “Κοινωνικού Προβληματισμού”

  • «If you have no place to cry» του Αριστοτέλη Μαραγκού
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»


Τιμητικές Διακρίσεις

  • «Κινητά στοιχεία» του Ανδρέα Σιαδήμα
  • «Το πατάρι» του Μίνωα Νικολακάκη
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Δημήτρη Θεοδωρόπουλο

  • «Ηγέτης» του Γαβριήλ Τζάφκα
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στον Γαβριήλ Τζάφκα
Τιμητική Διάκριση Μουσικής στον Σταύρο Πηλιχό

  • «Toothbrushes» των Νίκου Μπρανίδη και Γιάννη Μπουγιούκα
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Νίκο Βαβούρη

  • «Ελένη» του Στέργιου Πάσχου
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Ιωάννα Κολλιοπούλου

  • «Κοφ’ το!» του Βασίλη Καλαμάκη
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον Ερρίκο Λίτση

  • «Κινητά στοιχεία» του Ανδρέα Σιαδήμα
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Στέλιο Κουπετώρη
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης κριτικών κινηματογράφου

  • «Iris» του Αλέξανδρου Σιπσίδη
Εύφημος Μνεία

  • «Τζαφάρ» της Νάνσυ Σπετσιώτη
Εύφημος Μνεία
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

  • «MUSIKHOF» του Θωμά Κιάου
Εύφημος Μνεία

  • «The fiddler» της Στελάνα Κληρή
  • «Η νύφη» του Λευτέρη Χαρίτου
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
Οπτικοακουστικού Τομέα

ΒΡΑΒΕΙΑ 33ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2010)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • «Casus Belli»του Γιώργου Ζώη
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στον Γιώργο Ζώη
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Κίκα Καράμπελα
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στην Πηνελόπη Βαλτή
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
Οπτικοακουστικού Τομέα

  • «13 ½» του Χάρη Βαφειάδη
2ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Αλεξάνδρα Χασάνι
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

  • «Peter’s room» του Νικόλα Κολοβού
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας«Έλληνες του Κόσμου»
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
Οπτικοακουστικού Τομέα

  • «Reverse» του Τζώρτζη Γρηγοράκη
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη ταινία «Κοινωνικού Προβληματισμού» (προσφορά του Ε.Κ.Κ.)
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Claudio Bolivar

  • «Το Χωριό» του Στέλιου Πολυχρονάκη
Ειδικό Βραβείο (προσφορά του Ε.Κ.Κ)
Τιμητική Διάκριση Μουσικής Επένδυσης στον Γιάννη Ψαρουδάκη

  • «Oedipus» του Ιωακείμ Μυλωνά
Ειδικό Βραβείο (προσφορά του Ε.Κ.Κ)

  • «Τι ώρα θα γυρίσεις;» της Μαριτίνας Πάσσαρη
Ειδικό Βραβείο (προσφορά του Ε.Κ.Κ)

  • «Ο Μάριος και το κοράκι» του Γιάννη Μπουγιούκα
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον Ερρίκο Λίτση

  • «Double Fault» της Ελίνα Φέσσα
Τιμητική Διάκριση Ηχητικής Μπάντας
στους Κώστα Βαρυμποπιώτη, 'Αρη Λουζιώτη και Carmine Picarello

ΒΡΑΒΕΙΑ 32ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2009)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • "Και εγώ για μένα" του Τζώρτζη Γρηγοράκη
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική διάκριση μοντάζ στον Θόδωρο Αρμάο
Τιμητική διάκριση σχεδιασμού ήχου στον Kenan Akkawai

  • "Γάτα εξ’ ουρανού" της Δήμητρας Νικολοπούλου
Ειδικό βραβείο του υπουργείου Μακεδονίας Θράκης
Τιμητική διάκριση σεναρίου στις Κέρρα Διόνη, Δήμητρα Νικολοπούλου, Κατερίνα Γιαννάκου
Τιμητική διάκριση καλύτερης γυναικείας ερμηνείας στην Βάσω Καβαλιεράτου

  • "Οσίκι" του Γιάννη Βεσλεμέ
Βραβείο "Νέο Ταλέντο fnac"
Τιμητική διάκριση σκηνικών στην Πηνελόπη Βαλτή

  • "Πυρετός" του Γιώργου Μπουγιούκου
1ο σπουδαστικό βραβείο
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου

  • "Blackwater" του Κωνσταντίνου Φραγκόπουλου
1ο Βραβείο "Έλληνες του Κόσμου"
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου

  • "Νανούρισμα" της Γιάννας Αμερικάνου
Βραβείο "Τώνια Μαρκετάκη" (προσφορά Ελληνικού Κέντρου Κιν/φου)
Εύφημο μνεία στην Ζένια Καπλάν για την ερμηνεία της

  • "Mesecina" της Σοφίας Εξάρχου
Ειδικό Βραβείο (προσφορά Ελληνικού Κέντρου Κιν/φου)
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

  • "Ο σκύλος" του Νίκου Labot
Ειδικό Βραβείο (προσφορά Ελληνικού Κέντρου Κιν/φου)

  • "Το νόημα της ζωής" των Γιάννη Ζιόγκα και Ίριδα Ζιόγκα
Ειδικό Βραβείο (προσφορά Ελληνικού Κέντρου Κιν/φου)
Βραβείο Ένωσης Τεχνικών Ελληνικού Κινηματογράφου

  • "Μια νύχτα μαζί" της Ελευθερίας Αστρινάκη
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη "Ντίνος Κατσουρίδης"
Τιμητική διάκριση καλύτερης ανδρικής ερμηνείας στον Θέμι Πάνου

  • "Hellmets" του Γιώργου Κουκουμά
Τιμητική διάκριση φωτογραφίας στον Νίκο Αβρααμήδη
Τιμητική διάκριση κουστουμιών στην Μαριλίζα Παρτζίλη

  • "Κατάληψη" του Αλέξανδρου Χαντζή
Τιμητική διάκριση στους υποσχόμενους σκηνοθέτες

  • "Λήθη" του Γαβριήλ Τζάφκα
Τιμητική διάκριση στους υποσχόμενους σκηνοθέτες
Εύφημο μνεία στον Περικλή Μπουγιουκλή για την παρουσία του στην ταινία

  • "Μετά τον χαρακτηριστικό ήχο" του Αχιλλέα Κυριακίδη
Τιμητική διάκριση μουσικής στον Φίλιππο Τσαλαχούρη

  • "Ο άλτης και ο πεπονόκηπος" της Νανάς Λούκου
Τιμητική διάκριση ήχου στον 'Αρη Αθανασόπουλο

ΒΡΑΒΕΙΑ 31ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ (2008)

Τα βραβεία που απένειμε η Κριτική Επιτροπή είναι τα εξής:

  • "Partners" της Ιωσηφίνας Μαρκαριάν 19'
1ο Βραβείο Μυθοπλασίας "Prince"

  • "Οδομαχία" του Χρήστου Κανάκη 13'
Ειδικό Βραβείο του Υπουργείου Μακεδονίας και Θράκης
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Ανδρικής Ερμηνείας στον Γιάννη Βουλγαράκη

  • "Οδηγίες Χρήσεως" του Κωνσταντίνου Γιαλλουρίδη 26'
Βραβείο "Νέο Ταλέντο fnac"

  • "Υπέρβαση" του Κώστα Κακογιάννη και Πάμπο Κουζάλη 20'
1ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ

  • "Γάλα" των Αλέξανδρο Σιπσίδη και Κώστα Φραγκούλη 7'
1ο Βραβείο Σπουδαστικής Ταινίας

  • "I Am Gay" του Νικόλα Κολοβού 15'
1ο Βραβείο για την κατηγορία "Έλληνες του Κόσμου"

  • "Την Καλύτερη Νύφη" του Νεριτάν Ζιντζιρία 13'
Ειδικό βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη "Ντίνος Κατσουρίδης"

  • "The Bear And The Rabbit" του Σπύρου Ιακωβίδη 16'
Ειδικό βραβείο για την Αρτιότερη παραγωγή
Τιμητική διάκριση Μοντάζ στον Πάνο Βουτσαρά

  • "Nebraska" του Αχιλλέα Κυριακίδη 20'
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

  • "When Fish Fly" της Βίλκα Τζουρά 35'
Τιμητική Διάκριση Γυναικείας Ερμηνείας στην Ελευθερία Γεροφωκά
Εύφημη Μνεία στην Κατερίνα Χέλμη για την ερμηνεία της στην ταινία

  • "Η Συνάντηση" του Τάσου Γουδέλη 14'
Τιμητική Διάκριση για την πρωτότυπη και σύγχρονη κινηματογράφηση και την νέα ματιά στην κινηματογραφική γλώσσα

  • "Χήρα Στρατηγού" του Δημήτρη Καννελόπουλου 20'
Εύφημη Μνεία στην Τζένη Ρουσέα για την ερμηνεία της στην ταινία

  • "Rosmarinus Officinalis ή Δεντρολίβανος Ο Φαρμακευτής" του Ανδρέα Σιαδήμα 21'
Εύφημη Μνεία στον Πέτρο Φυσσούν για την ερμηνεία του στην ταινία

  • "Αποχαιρετισμός στα Όπλα" της Νάνσυ Σπετσιώτη 5'
Εύφημη Μνεία για την ευρηματική και φρέσκια κινηματογραφική της προσέγγιση

Back to content | Back to main menu