24th International Festival - Screening Schedule - Competition - Short Film Festival in Drama

Go to content

24th International Festival - Screening Schedule - Competition

24th International

Find information about «Olympia» Cinema


«Olympia» Cinema
Monday 17 September 2018
16:00 - 18:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer

EU & ME

“Debut”
Dalibor Matanić
Croatia
4'
  

24th International Festival- Competition

“Downfall”
Hyuk-jun  Kwon
South Korea
30'
  
“Thick Skin”
Erlendur Sveinsson
Iceland, USA
12'
  
“Lucy”
Roberto Gutierrez
Venezuela
15'
  
“Water”
Ernesto Rowe
Argentina
24'
  
“Lucretius”
Chia-Han Pi
Taiwan
26'
  
«Olympia» Cinema
Monday 17 September 2018
20:00 - 22:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer
“Hidden boy”
Pol Rodríguez Ferrer
Spain
18'
  
“After the party”
Hannes Schilling
Germany
15'
  
“The rabbi”
Uriya Hertz
Israel
20'
  
Narcis και Fifi
Serban Racoviteanu
Romania
27'
  
“The Culture”
Ernst De Geer
Norway
25'
  
«Olympia» Cinema
Tuesday 18 September 2018
16:00 - 18:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer

EU & ME

“The living hostel”
Matthias Hoene
Germany
9'
  

24th International Festival- Competition

“Last day of school”
Gabrielė Urbonaitė
Lithuania
15'
  
“Kampung Tapir”
Aw See Wee
Malaysia
17'
  
“You 're welcome”
Rebecca Panian
Austria, Germany, Switzerland
9'
  
“Fruits of Clouds”
Kateřina Karhánková
Czech Republic
10'
  
“Nice night for it”
Rachel Carey
Ireland
7'
  
“Superhero”
Markku Hakala
Finland
18'
  
“One more day”
Aleksandr Shymko
Ukraine
15'
  
“Franco”
Mariana Martínez Gómez
Mexico
13'
  
«Olympia» Cinema
Tuesday 18 September 2018
20:00 - 22:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer
“Ivy”
Sarra Tsorakidis
Romania
28'
  
“If I Were You”
Michele Konrad
Australia
12'
  
“Marica”
Judita Gamulin
Croatia
18'
  
“Skipper”
Sigurd Kølster
U.K.
29'
  
“Excuse me, I'm looking for the ping-pong room and my girlfriend”
Bernhard Wenger
Austria, Germany, Sweden
23'
  
«Olympia» Cinema
Wednesday 19 September 2018
16:00 - 18:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer

EU & ME

“The loner”
Tomasz Konecki
Poland
10'
  

24th International Festival- Competition

“A short film about education”
Nemo Arancibia
Chile
18'
  
“Like a good kid”
Arian Vazirdaftari
Iran
20'
  
“By blood”
Guillaume Enard
 
Jonathan Delerue
France
20'
  
“The last tale about earth”
Igor Polaniewicz
 Magdalena Seweryn
Poland
17'
  
“Vihta”
François Bierry
Belgium
37'
  
«Olympia» Cinema
Wednesday 19 September 2018
20:00 - 22:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer
“Eric”
Hakan Sagiroglu
Hungary, Turkey
20'
  
“Mammoth”
Ariel Heller
USA
22'
  
“In sunlight or in shadow”
Gong Ji Wei
China
18'
  
“The smell of petrol”
Branko Tomovic
Germany, U.K.
12'
  
“The vine”
Ivan Djurovic
Serbia
27'
  
«Olympia» Cinema
Thursday 20 September 2018
16:00 - 18:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer

EU & ME

“Party animal”
Yorgos Zois
Greece
8'
  

24th International Festival- Competition

“On the road”
Miguel Antonio Zanguña
Colombia

  
“Black & White”
Mahmoud Sakr
Egypt
10'
  
“Je ne veux pas mourir”
Gianluca Mangiasciutti
Massimo Loi
Italy
7'
  
“The box”
Dusan Kastelic
Slovenia
12'
  
“The escape”
Martinoni Laetitia
France
25'
  
“Black Line”
Francesca Scalisi
Swetzerland
17'
  
“He said "mommy"”
Arsen Agadjanyan
Georgia, Russia
17'
  
“111 Good Days”
Trygvi Danielsen
Faroe Islands, Finland
25'
  
«Olympia» Cinema
Thursday 20 September 2018
20:00 - 22:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer
“Eleftheromania”
David Antoniuk
Canada
20'
  
“The shadow of the bride”
Alessandra Pescetta
Italy
11'
  
“Timmy”
Lyubo Yonchev
Bulgaria, Belgium, Germany
15'
  
“Atelier”
Elsa María Jakobsdóttir
Denmark
30'
  
“Kin”
Elen Nelidova
Russia
30'
  
«Olympia» Cinema
Friday 21 September 2018
16:00 - 18:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer

EU & ME

“Oona”
Zaida Bergroth
Finland
9'
  

24th International Festival- Competition

“Exterminator seed”
Pedro Neves Marques
Portugal, Brazil
28'
  
“A head full of joy”
Branislav Milatović
Montenegro
18'
  
“Manicure”
Arman Fayaz
Iran
25'
  
“Matria”
Álvaro Gago
Spain
21'
  
“Cold fish”
David Hay
New Zealand
11'
  
“Tweet-Tweet”
Zhanna Bekmambetova
Russia
11'
  
«Olympia» Cinema
Friday 21 September 2018
20:00 - 22:00
Title
Director
Country
Duration
Movie Info, Director, Credits, Trailer
“On the other side of the pillow a rose was blossoming”
Dragana Jovanovic
Germany
26'
  
“Delectable you”
Axel Courtière
France
15'
  
“When I die the world ends”
Jennifer Rainsford
Sweeden, Greece, Germany
15'
  
“Carlotta's Face”
Frédéric Schuld
Germany
5'
  
“Man of the Hour”
James Curle
Linda Ludwig
U.K.
18'
  
“My name is Julita”
Filip Dzierżawski
Poland
28'
  
Click on the icon to download the daily Screening Program    


Sponsors- Partners
 


























Athens Premises: 71 Emm. Benaki st., Athens 10681, Greece - Tel: +30 210 3300309, Fax: +30 210 3302818
Drama Premises: 9 Agias Varvaras st., Drama 66100, Greece - Tel: +30 25210 47575, Fax: +30 25210 33526
Back to content